logo2006.gif
ylakuva2008naiset2.jpg
blank
 

Sarjan kärkikamppailu ennätysyleisön edessä

Pesäkarhut ja Kirittäret kohtaavat sunnuntaina Porissa pelattavassa naisten superpesiksen kärkikamppailussa. Pesäkarhut johtaa sarjaa tällä hetkellä yhdeksän pisteen turvin ennen Jyväskylää.

"Selvää on että voittaessamme ottaisimme ison askeleen kohti runkosarjan voittoa. Mutta kyllähän se on niin, että meidän kannattaa vaan nauttia huikeasta tapahtumasta ja mennä tekemään laadukkaita suorituksia. Kirittärille tämä ottelu on enemmänkin pakkovoittopeli. Kesäkuinen voittomme Jyväskylästä lisäsi itseluottamustamme ja samalla tapaa nytkin on tärkeää pitää pää pystyssä ja pelata peliä jatkuvasti eteenpäin. Kyllä nyt sunnuntaisessa ottelussa haetaan myös henkisiä asetelmia kohti syksyä", toteaa Pesäkarhujen toinen pelinjohtaja Petri Kaijansinkko.

Porissa tullaan tekemään sunnuntaina ainakin Pesäkarhujen kotiotteluiden uusi yleisöennätys, kun Suurleirin avajaisten myötä leiriläisiä jää seuraamaan ottelua yli 2000 henkeä. Vuodelta 2002 oleva ennätys (2904) rikkoontunee, lisäksi mahdollisuuksien rajoissa on tehdä naisten superpesiksen uusi yleisöennätys. Tämänhetkinen ennätys (3587) on vuodelta 1996 ottelusta Oulu-Jyväskylä.

Pesäkarhut-Kirittäret sunnuntaina klo 18.30, Suurleirin avajaiset klo 18. Ottelusta myös suora tv-lähetys Nelonen Sportilla.

 
Su 12.9. klo 16.00
 
Jyväskylä - Pesäkarhut
 
2. loppuottelu
 

 
Edellinen ottelu
 
Pori - Jyväskylä
 
0 - 2  (2-3, 0-2)
 
Voitot: 0-1
 

 
Porissa pelattavat
loppuottelut:
 
 
La 18.9. klo 15.30
 
(Tarvittaessa)
La 25.9. klo 13.30
 
Liput:
Aikuiset 12 e
Lapset, eläkeläiset,
opiskelijat, varus-
miehet 5 e
Perhe 24 e
 

 

blankblank
© 2005-2010 PESÄKARHUT RY  - Palvelun toteutus Trival Oy